Przymierzasz się do zakupu samochodu z USA i zastanawiasz się, czy dotyczy Cię obowiązek opłaty podatku PPC? A może auta sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych nie są nim objęte?
Sprawdź, czy musisz zapłacić podatek PCC. A jeśli nie, to jaki? Cło, akcyza, a może VAT? Wyjaśniamy wszelkie wątpliwości i podpowiadamy, co zrobić po dokonaniu kupna samochodu z USA.
Podatek PCC – co to? Kiedy jest wymagany, a kiedy nie? Garść najważniejszych informacji
Z zakupem samochodu wiąże się szereg formalności, których należy dopełnić, aby móc legalnie poruszać się pojazdem po drogach. Nabywca musi pamiętać m.in. o złożeniu określonych deklaracji w urzędzie skarbowym i uiszczeniu przewidzianych prawem podatków. Inaczej popełni wykroczenie lub przestępstwo skarbowe i nie dokona rejestracji auta.
Wśród obowiązujących w Polsce podatków wymienić należy m.in. podatek od czynności cywilnoprawnych (podatek PCC). Potocznie bywa on określany podatkiem od wzbogacenia się lub podatkiem od kupna samochodu. Kiedy jest on wymagany? Ile wynosi i kto jest zwolniony z jego zapłaty?
Co do zasady, podatek od kupna samochodu (PCC) należy uiścić, jeżeli do transakcji dochodzi między dwoma osobami fizycznymi, które nie prowadzą działalności gospodarczej. W efekcie kupno samochodu odbywa się na podstawie umowy, a nie faktury.
Zgodnie z art. 1 ust. 4 Ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. 2000 Nr 86 poz. 959) opodatkowaniu podatkiem PCC podlegają czynności cywilnoprawne, których przedmiotem są:
- rzeczy znajdujące się na terytorium RP lub prawa majątkowe wykonywane w Polsce,
- rzeczy znajdujące się za granicą lub tamże wykonywane prawa majątkowe, jeżeli miejsce zamieszkania lub siedziba nabywcy znajduje się w Polsce, a czynności cywilnoprawnych dokonano na terytorium RP.
Co ważne, jeżeli kupujesz nowy samochód, podatek od kupna samochodu (PCC) Cię nie obowiązuje. Ustawodawca przewidział także kilka innych wyjątków, o których dowiesz się w dalszej części artykułu.
Ile wynosi podatek PCC i jak go zapłacić?
Podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi 2 proc. od wartości pojazdu. Deklarację PCC musisz złożyć w urzędzie skarbowym w ciągu 14 dni od chwili zawarcia umowy. Jeżeli jesteś jedynym nabywcą pojazdu, wypełnij druk PCC-3; natomiast gdy kupiłeś auto z inną osobą – formularz PCC-3/A. Pieniądze muszą trafić na konto urzędu skarbowego odpowiedniego dla Twojego miejsca zamieszkania.
Co ważne, nawet jeżeli na umowie kupna-sprzedaży auta widnieje niższa kwota, niż wynikałoby to z rzeczywistej wartości samochodu, nie zapłacisz mniejszego podatku PCC. Pracujący w urzędzie skarbowym urzędnicy ustalają bowiem wysokość zobowiązania na podstawie wartości rynkowej pojazdu.
Jeżeli urząd skarbowy uzna, że zapłacona przez Ciebie kwota podatku PCC jest nieadekwatna, wezwie Cię do korekty deklaracji. Chyba że niższa wartość auta, a co za tym idzie – wysokość podatku od kupna samochodu, wynikają z uszkodzenia pojazdu. Musisz to udowodnić, np. dołączając do składanego w urzędzie skarbowym formularza PCC kosztorys napraw.
Urząd skarbowy ma 5 lat na weryfikację Twojej deklaracji i wysokości uiszczonego podatku PCC. Dlatego jeżeli w ciągu kilku tygodni od złożenia dokumentów nikt się do Ciebie nie odezwie, nie oznacza to, że wszystko jest w porządku. Pamiętaj, od decyzji urzędu skarbowego nakazującej Ci korektę wysokości podatku PCC zawsze możesz się odwołać. Nie zawsze jednak będzie to dla Ciebie opłacalne.
Kto jest zwolniony z podatku PCC przy zakupie samochodu?
Z zapłaty podatku PCC jest zwolniony nabywca pojazdu, który kupna samochodu dokonał:
- w salonie samochodowym,
- w komisie samochodowym,
- u osoby, która prowadzi działalność gospodarczą.
Jeżeli zawarłeś transakcję kupna-sprzedaży z którymś z wyżej wymienionych podmiotów, powinieneś otrzymać fakturę VAT lub fakturę VAT marża. W takim wypadku opłacenie podatku VAT zwalnia Cię z konieczności zapłaty podatku PCC.
Nie musisz płacić podatku PCC także w sytuacji, gdy zakupu samochodu dokonałeś u osoby fizycznej, o ile wartość rynkowa auta nie przekracza 1000 zł. Obowiązek złożenia deklaracji we właściwym urzędzie skarbowym i uiszczenia opłaty nie dotyczy również nabywców, którzy dokonali kupna auta na użytek osoby niepełnosprawnej.
Uwaga! Jeżeli komis samochodowy prowadzący działalność gospodarczą jedynie pośredniczy w transakcji, a właścicielem auta jest osoba fizyczna, nabywca pojazdu musi zapłacić podatek PCC.
Podatek od kupna samochodu – co grozi za brak płatności PCC?
Brak zapłaty podatku PCC w terminie może zostać uznany nawet za przestępstwo skarbowe. To, jakie konsekwencje poniesie podatnik, zależą od tego, kto pierwszy zorientuje się, że zobowiązanie nie zostało opłacone. Jeżeli dokona tego nabywca, wówczas ma on szansę uniknąć grzywny. Musi jednak jak najszybciej złożyć do urzędu skarbowego tzw. czynny żal. Jest to oświadczenie, w którym podatnik przyznaje się do błędu. Równie szybki powinien on zapłacić podatek PCC wraz z odsetkami.
Schody zaczynają się w momencie, gdy to urząd skarbowy pierwszy zorientuje się, że nabywca auta pominął obowiązek podatkowy. W takim wypadku brak płatności PCC może zostać zakwalifikowany jako wykroczenie, a w skrajnym przypadku – przestępstwo skarbowe. Wówczas pracownik urzędu skarbowego wydaje postanowienie, na mocy którego zobowiązuje nabywcę do uiszczenia kary pieniężnej wynoszącej 10 proc. wysokości płacy minimalnej (maks. 20-krotność tej sumy).
Podatek PCC a auto sprowadzone z USA – czy należy go płacić?
Zakup auta z USA to szansa, aby zyskać nietuzinkowe auto. Wymaga jednak spełnienia różnych formalności. Inaczej pojazd zamiast poruszać się po drodze, będzie stał w garażu. Czy zatem nabycie pojazdu z USA oznacza konieczność zapłaty podatku PCC?
Jak zostało wspomniane, podatek od kupna samochodu (PCC) obowiązuje nabywcę auta w dwóch przypadkach:
- jeżeli auto w momencie zakupu znajdowało się na terenie Polski,
- jeżeli pojazd w momencie zakupu był poza granicami kraju, jednak nabyła go osoba, która mieszka w Polsce, a umowa sprzedaży została zawarta na terenie RP.
Co to w praktyce oznacza dla osób, które dokonały zakupu samochodu z USA? Jeżeli nabywca skorzystał z usług profesjonalnej firmy zajmującej się importem aut i dokonał kupna samochodu, gdy znajdowało się ono poza granicami Polski, a umowa sprzedaży pojazdu została zawarta w USA, wówczas nie musi płacić podatku PCC. Nie oznacza to jednak, że jest zupełnie zwolniony ze wszystkich danin na rzecz państwa. Musi chociażby zapłacić podatek akcyzowy i podatek VAT.
Kiedy akcyza, a kiedy PCC w przypadku aut z USA?
Jeżeli właścicielem auta jest obcokrajowiec, a umowa sprzedaży została zawarta w Polsce lub jej przedmiot znajduje się na terenie naszego kraju, nabywca płaci podatek od kupna samochodu (podatek PCC). W przypadku zaś umowy sprzedaży zawieranej poza granicami RP i dotyczącej samochodu znajdującego się poza Polską kupujący musi zapłacić podatek akcyzowy.
Akcyza – ile wynosi podatek do urzędu skarbowego od samochodu sprowadzonego z zagranicy? Jak ją zapłacić?
Akcyza to podatek, który należy zapłacić w przypadku sprowadzenia do Polski auta z zagranicy, w tym także z USA. Obowiązuje ona, gdy kupujesz zarówno używany, jak i nowy pojazd. Na jej wysokość wpływają trzy czynniki – pojemność i rodzaj silnika oraz wartość samochodu. Jak to wygląda w praktyce? Jeżeli pojemność silnika:
- nie przekracza 2000 cm3 – wówczas podatek akcyzowy dla aut z silnikami spalinowymi wynosi 3,1 proc. wartości pojazdu i 1,55 proc. w przypadku hybryd HEV i miękkich hybryd MHEV,
- przekracza 2000 cm3 – wówczas musisz zapłacić podatek akcyzowy w wysokości 18,6 proc. wartości samochodu w przypadku pojazdów spalinowych lub 9,3 proc. w przypadku hybryd HEV, miękkich hybryd HEV i aut plug-in PHEV.
Na wypełnienie stosownej deklaracji masz 14 dni od chwili zawarcia umowy sprzedaży, a na opłacenie podatku masz 30 dni od momentu, kiedy samochód został sprowadzony do Polski. Do urzędu skarbowego możesz udać się osobiście albo złożyć wymagane dokumenty przez internet.
Zapłata akcyzy jest konieczna, jeśli chcesz zarejestrować w Polsce samochód sprowadzony z USA. Co więcej, jeżeli nie dopełnisz obowiązku w terminie, pracownik urzędu skarbowego wezwie Cię do zapłaty zaległości i naliczy karne odsetki. Warto o tym pamiętać, dokonując zakupu samochodu ze Stanów Zjednoczonych.
Co trzeba zrobić po zakupie auta z USA? Krótki przegląd niezbędnych formalności
Samochody osobowe z USA cieszą się dużym zainteresowaniem wśród fanów motoryzacji w Polsce. Do kupna pojazdu ze Stanów Zjednoczonych zachęcają m.in. atrakcyjne ceny. Potencjalnych nabywców przyciąga również dostępność modeli, których próżno szukać na rynku europejskim, a także ich bogate wyposażenie. Niemniej po zakupie auta z USA nowy właściciel musi dopełnić pewnych formalności. Inaczej nie zarejestruje pojazdu, a tym samym nie będzie mógł legalnie poruszać się nim po drogach.
Podstawową kwestią, o której należy pamiętać, jest fakt, że samochód podlega opodatkowaniu w Polsce. Wszelkie próby uniknięcia uiszczenia opłat na rzecz państwa spełzną na niczym. Urzędnicy urzędu skarbowego prędzej czy później wykryją nieprawidłowości. Z tego względu od razu załóż, że kupno samochodu to dopiero pierwszy wydatek, jaki czeka na Ciebie w związku ze sprowadzeniem pojazdu z USA. O czym pamiętać?
Przed rejestracją auta, musisz zapłacić:
- cło – w całej UE wynosi ono 10 proc. i jest naliczane od wartości samochodu i kosztów jego transportu,
- podatek VAT – jego wysokość zależy nie tylko od wartości pojazdu, ale również od tego, do którego europejskiego kraju auto sprowadzone z USA trafi w pierwszej kolejności. Np. w Polsce samochody importowane z USA są objęte 23-procentowym podatkiem VAT. Natomiast w Holandii wynosi on 21 proc.,
- akcyza – nie obowiązuje tylko w sytuacji, gdy zdecydowałeś się na kupno auta w pełni elektrycznego lub z napędem wodorowym.
Kupno samochodu z USA – o czym jeszcze pamiętać w związku rejestracją auta?
Zakup samochodu z USA wiąże się także z innymi formalnościami niż zapłacenie podatku VAT, cła i akcyzy. O czym jeszcze musisz pamiętać, zanim udasz się do Wydziału Komunikacji, aby zarejestrować auto sprowadzone ze Stanów Zjednoczonych?
- Przetłumacz dokumenty. W przypadku samochodów z USA Wydział Komunikacji wymaga, aby wszystkie dokumenty z nim związane były przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.
- Dokonaj niezbędnych zmian w samochodzie. Pojazdy z USA mają nieco odmienną konstrukcję niż modele europejskie. Z tego względu trzeba dokonać w nich pewnych zmian, aby mogły poruszać się po polskich drogach.
- Wykonaj badanie techniczne pojazdu. Samochód musi być dopuszczony do ruchu przez diagnostę, aby można było dokonać jego rejestracji.
- Wykup ubezpieczenie OC. Jeżeli auto nie będzie mieć ważnej polisy OC, nie zostanie zarejestrowane.
Podsumowując, podatek od kupna samochodu (podatek PCC) nie obowiązuje, jeżeli samochód w momencie zakupu znajdował się poza Polską, a do zawarcia transakcji doszło poza jej granicami. Nie oznacza to jednak, że nowy nabywca nie ponosi żadnych opłat na rzecz państwa. Musi zapłacić podatek akcyzowy, VAT i cło. Nie może też zapomnieć o dopełnieniu innych formalności. Inaczej nie dokona rejestracji auta.
Autor: